Suns automašīnā – kas rakstīts likumos, kas man jāzina?
Dodoties izbraucienos vai ceļojumos ar vai bez sava četrkājaina kompanjona, mēs ievērojam ceļu satiksmes noteikumus. Ceļu satiksmes noteikumos ir vairākas drošības prasības kā, piemēram, visiem automašīnas pasažieriem un vadītājam jālieto drošības jostas, bērniem jālieto atbilstoši bērnu krēsliņi vai paliktņi. Visi šie un arī citi noteikumi ir paredzēti, lai veidotu drošu vidi ikvienam, jebkurā situācijā, tādā veidā samazinot riskus, kas var rasties neparedzamās situācijās uz ceļa.
Zemāk ir apkopotas prasības no vairākiem regulējošiem dokumentiem, kas apskata dzīvnieku pārvadāšanu un prasības drošībai.
Ceļu satiksmes noteikumi.
- Suns jāpārvadā tā, lai tas netraucētu transportlīdzekļa vadītājam (1);
- Suns jāpārvadā tā, lai tas neierobežotu autovadītāja redzamību (1).
Dzīvnieku aizsardzības likums.
Šajā likumā attiecībā uz dzīvnieku pārvadāšanu ir minēts, ka dzīvnieku pārvadāšana, kas apdraud dzīvnieka veselību vai var izraisīt tā nāvi, var tikt uzskatīta kā cietsirdīga izturēšanās pret dzīvnieku (2).
Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi.
Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi neparedz speciālas prasības lolojumdzīvnieku pārvadāšanai automašīnās, šajos noteikumos ir minētas tikai prasības komerciālai pārvadāšanai, lauksaimniecības dzīvnieku pārvadāšanai, kā arī prasības, kas jāievēro sabiedriskā transportlīdzeklī (3).
Ko var secināt?
Esošie ceļu satiksmes noteikumi neparedz visus riskus, kuri rodas dzīvniekiem automašīnā.
Dzīvnieku aizsardzības likums un Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi nenosaka prasības, kādā veidā būtu droši jāpārvadā istabas dzīvnieki, jo šie abi juridiskie dokumenti pārvadāšanu neapskata pilnībā un uzsvars ir likts uz lauksaimniecības dzīvniekiem.
Kas būtu jāuzlabo?
Atbilstoši Satiksmes ministrijas izstrādātajam ceļu satiksmes drošības plānam 2021-2027 (4) ir izvirzīti sekojoši faktori, kas tiešā veidā ietekmē ceļu satiksmes drošību:
- Cilvēks (satiksmes dalībnieks)
- Transportlīdzeklis (tehniskais stāvoklis un aprīkojums)
- Apkārtējā vide (ceļu infrastruktūra)
Visi šie faktori ir jāņem vērā, novērtējot vides drošību visiem ceļu satiksmes dalībniekiem, un ir nepieciešams radīt tādus apstākļus šo faktoru ietekmē, lai samazinātu riskus, kas var radīt nenovēršamas sekas. Suns kā cilvēka labākais draugs, ir neatņemama sabiedrības sastāvdaļa. Šī ceļu drošības plāna ietvaros būtu jāparedz iedzīvotāju, ne tikai suņu īpašnieku, informēšana par riskiem, kādus rada nedroša suņu pārvadāšana un kādas ir tās sekas.
Būtu jāpapildina ceļu satiksmes noteikumi un dzīvnieku aizsardzības likums - nosakot minimālās prasības veidam un līdzekļiem, kādi būtu jāpielieto un jāizmanto veicot suņu un citu lolojumdzīvnieku pārvadāšanu, ņemot vērā iedzīvotāju spējas šīs prasības izpildīt pietiekamā apjomā.
Drošība vienmēr pirmajā vietā!
Atsauces:
(1) – Ministru kabineta 2015. gada 2. jūnija noteikumi Nr. 279 "Ceļu satiksmes noteikumi", 183. punkts. https://likumi.lv/ta/id/274865-celu-satiksmes-noteikumi
(2) – Dzīvnieku aizsardzības likums, 4. pants https://likumi.lv/ta/id/14940-dzivnieku-aizsardzibas-likums
(3) - Ministru kabineta 2013. gada 18. jūnija noteikumi Nr. 322 "Dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi", 7. punkts. https://likumi.lv/ta/id/132534-labturibas-prasibas-majas-istabas-dzivnieku-turesanai-tirdzniecibai-un-demonstresanai-publiskas-izstades-ka-ari-suna-apmacibai
(4) - Ceļu satiksmes drošības plāns 2021.-2027.gadam https://www.sam.gov.lv/lv/celu-satiksmes-drosibas-plans-2021-2027gadam